Podkłady do twarzy, a rodzaj cery. Czy to ma znaczenie?

2022-04-15

Podkłady do twarzy, jeśli dobrane odpowiednio do rodzaju cery, staną się niemal niewidoczne na skórze, a jednocześnie fenomenalnie ją upiększą. Kosmetyk idealnie dopasowany do rodzaju cery zamaskuje wszelkie niedoskonałości, wyrówna koloryt, wygładzi, doda blasku, a przy tym będzie niezauważalny. 

Fluid, który współgra z naszą cerą jest podstawą pięknego make-upu i wyglądu. Nieodpowiednio dobrany, może wyeksponować mankamenty urody, które przecież chcemy ukryć. Na co zatem zwrócić uwagę wybierając kosmetyk do cery suchej czy tłustej? Jaki powinien być podkład do cery mieszanej lub wrażliwej? Odpowiedzi w poniższym artykule.


Podkłady do twarzy – podstawa pięknego wyglądu

Podkłady do twarzy są podstawowym kosmetykiem makijażowym. To dzięki nim nasza skóra prezentuje się perfekcyjnie, a dzięki temu pozostałe etapy make-upu są jedynie dopełnieniem efektu końcowego.

Dobry podkład do twarzy będzie niemalże niewidoczny, za to w widoczny sposób poprawi wygląd skóry, ale tylko wtedy, gdy będzie dobrany odpowiednio do jej rodzaju, w tym potrzeb i problemów. Niewłaściwy kosmetyk, nie tylko będzie się źle prezentował, ale jednocześnie uwydatni mankamenty, który chcemy zatuszować.

Prawidłowo określony rodzaj cery jest zatem podstawą efektywnej pielęgnacji, ale i makijażu. Warto zatem dokładnie przeanalizować ten aspekt, by móc dobrać kosmetyki skrojone na miarę potrzeb swojej skóry. 

Podstawowymi rodzajami skóry są: sucha, tłusta, mieszana oraz normalna, jednak dodatkowo wyróżnić można cery trądzikową, naczyniową, dojrzałą oraz wrażliwą, które mają charakterystyczne cechy, a tym samym potrzeby. 

Cera sucha – cienka, mało elastyczna, a przy tym podatna na uszkodzenia. Bardzo często jest matowa, szorstka w dotyku, a po umyciu pojawia się uczucie ściągnięcia. Co prawda niedoskonałości czy pory są prawie niewidoczne, za to wcześniej uwidaczniają się na niej zmarszczki.

Cera tłusta – zazwyczaj towarzyszy jej skłonność do powstawania niedoskonałości, wyprysków, stanów zapalnych i zaskórników, ale ma również tendencję do nieestetycznego błyszczenia się, zwłaszcza w strefie T (czoło, nos, broda).

Cera mieszana – łączy cechy cery tłustej oraz suchej, dlatego też może sprawić sporo problemów z makijażu i pielęgnacji. Z jednej strony wystepują na niej obszary z tendencją do przetłuszczania, a z drugiej obszary ze skłonnościami do przesuszeń.

Cera normalna – najbardziej zbliżona do ideału, bowiem nie ma większych problemów. Daje poczucie komfortu i równowagi. Miejscami może lekko się błyszczeć, jednak ma gładką powierzchnię, na której pory są praktycznie niewidoczne. 

Podkłady do twarzy muszą sprostać potrzebom konkretnego rodzaju cery – niwelować bądź eliminować jej problemy, które często są przyczyną kobiecych kompleksów. 

Podkłady do twarzy, a rodzaj cery – cenne wskazówki

Właściwie dobrane podkłady do twarzy, zapewnią skórze nie tylko piękny wygląd, ale też przywrócą jej równowagę. Rynek kosmetyczny oferuje niezwykle bogaty wybór podkładów, dzięki czemu każda kobieta – niezależnie od rodzaju cery – znajdzie kosmetyk idealny dla siebie.

Podkład do cery suchej powinien wykazywać działanie nawilżające. Zazwyczaj pudry te mają płynną konsystencję, ale też tak zwane mokre wykończenie i nie brakuje w nich substancji nawilżających, chociażby kwasu hialuronowego czy witamin A oraz E.

Podkład do cery tłustej nie powinien zapychać skóry, a tym samym przyczyniać się do powstawania jeszcze większej liczby niedoskonałości. Wskazane jest, by fluid działał antybakteryjnie i matująco, ale przy tym charakteryzował się bardzo dobrym kryciem. Warto poszukiwać formuł „oil free”.

Podkład do cery mieszanej musi z jednej strony uwzględniać potrzeby obszarów przesuszonych, a z drugiej miejsc tłustych i przetłuszczających się. Na rynku obecne są tak zwane podkłady inteligentne, które rozpoznają konkretny obszar i w zależności od potrzeb działają na niego nawilżająco bądź matująco.

W przypadku cery normalnej nie ma większych wymagań dotyczących podkładu. Dużą ostrożnością należy wykazać się natomiast podczas wyboru kosmetyków do cer wymagających, a więc wrażliwych czy naczynkowych. Podkłady do twarzy powinny być hipoalergiczne, bezzapachowe i pozbawione potencjalnie drażniących składników.